ROZHOVOR

 

The Outside Agency: "Experiment se zvukem a hledání extrémů, to je přesně naše parketa..."

Blíží se to opravdu mílovými kroky... Nizozemská dvojka The Outside Agency se už brzy představí opět u nás, a že to bude stát za to, není snad ani nutné zmiňovat. Před dvouhodinovým setem v pražském klubu Storm jsme si Franka & Noëla pěkně proklepli, takže už také víme, odkud berou inspiraci, zda se dá tímhle stále undergroundovým žánrem uživit, kam všude se se svou tvrdou a temnou muzikou už podívali, zda to bude i nadále o crossbreedu a skullstepu, nebo jak by tihle dva nejlépe svou tvorbu popsali... Ano, tuhle páteční terapii opravdu potřebujete!

 

Jak byste svůj projekt představili někomu, kdo nemá ponětí, kdo jste?

Jsme Frank & Noël alias The Outside Agency. Od roku 1996 se vzpíráme žánrovým normám, jsme průkopníky industriálního hardcoru a tvůrci crossbreedu. Když si nás vyhledáte, ostatní budou tvrdit, že naše hudba se skládá z "neúprosných beatů, temné atmosféry a inovativního zvukového designu", což krásně vystihuje to, co děláme, takže to tak necháme.

Jste The Outside Agency už 28 let a vaše skladby stále předbíhají dobu. Kde berete inspiraci?

Inspirace pro naše skladby může pocházet odkudkoli a s každou skladbou je jiná. Inspirují nás události, osoby, věci, pocity, hudba samotná i proces tvorby a zvukový design a manipulace. Naším cílem je dělat hudbu, kterou bychom sami chtěli slyšet a kupovat. Jelikož máme vysoké nároky, slouží nám tato mentalita také jako kontrola kvality.

The Outside Agency


Vaše hudba zůstává undergroundem. Uživí vás?

Undergroundová hudba není zrovna dojná kráva, ale nějak se nám podařilo přežít její neustále se měnící klima. A ano: oba se tím živíme.

Noëli, s tolika pseudonymy a projekty (DJ Hidden, Semiomime, Disistor ad.), se v současné době zaměřuješ přesně na co?

Noël: Mým hlavním zaměřením je psaní hudby. Mé projekty jsou způsoby, jak ji dostat do světa a doufám, že se tak vyhnu zmatkům, které by vznikly, kdybych to všechno dělal pod jedním jménem.


Franku, můžeme od tebe očekávat nějaké nové věci pod jménem Eye-D? Nebo nějaké jiné hudební aktivity než TOA?

Frank: To je fantastická otázka. Myslím, že drum & bass miluju ze všeho nejvíc. Hardcore a techno projekty mi sežerou většinu času a jsou o něco úspěšnější než Eye-D, takže jsem je musel buď upřednostnit, nebo si najít práci. Taky jsem pomalý producent. Counterstrike mi s oblibou říká Old Slow Hand. Musel jsem vypustit drum & bass jako své hlavní zaměření, ale i náhodní posluchači poznají, že do všech svých skladeb dávám hodně drum & bassových prvků. Víš, co se říká, drum & bass nikdy neumře... Miluju ho a odpověď zní ano!

Na jakých eventech nejčastěji vystupujete? Jsou to spíš mezinárodní akce, nebo hlavně Nizozemsko se svou skvělou hardcorovou fanouškovskou základnou?

Hrajeme na akcích po celém světě. V létě nás často najdete na holandských hardcore festivalech a parties v Evropě. V chladných měsících často vystupujeme v klubech po celé Evropě, ve Spojených státech, v Japonsku a všude jinde, kde nás zabookují. Náš repertoár je poměrně temný, ale není vázán na konkrétní místo a oba máme rádi rozmanitost, kterou nám naše bookingy obvykle přinášejí.

The Outcast Agency


Jaké to bylo vystupovat v roce 2019 v České republice na festivalu Let It Roll? Vzpomínáte ještě na svou poslední Therapy Sessions u nás v Českých Budějovicích v roce 2011?

Hrát na Let It Rollu je pokaždé fantastický zážitek. Je vždycky skvělé vidět naši mezinárodní drum & bassovou rodinu a stejně tak je skvělé cítit, že nás berou jako "hardcore" umělce. Moc se těšíme, až se tam vrátíme. Na naše vystoupení v Českých Budějovicích vzpomínáme, protože to byl také náš debut u vás. Už je to nějaký čas, ale rozhodně máme dobré vzpomínky!

Neurofunk je v současné době žhavou záležitostí. Řekli byste, že se v plné síle vrací i tvrdší drum & bass jako crossbreed nebo skullstep?

Obvykle žánry zažívají "vlny", během kterých jsou populárnější. Protože je spousta "D’n’B headz", kteří mají rádi tvrdší hudbu než neurofunk, jsme si jistí, že se prvky crossbreedu i skullstepu budou objevovat i nadále. Je dokonce možné, že tyto tvrdší prvky budou v budoucnu drum & bassu opět dominovat... Ale uvidíme, co se stane. To ukáže čas.

Co pro vás jako umělce znamená párty Therapy Sessions?

Therapy Sessions jsou pro nás akce, které se zaměřují na výše zmíněné. Therapy vyšly na světlo, nebo spíše v temnotě, když tvrdý drum & bass zažíval svůj první vrcholný okamžik, takže tyto akce byly pro naši scénu velmi, velmi důležité. Zdá se, že takových akcí přibývá, což by mohlo znamenat, že lidé jsou opět připraveni zařadit vyšší obrátky. Vždycky se nám líbila jak myšlenka experimentování se zvukem, tak hledání extrémů, takže tohle je přesně naše parketa.

Co můžeme očekávat ve vašem exkluzivním dvouhodinovém setu, když se po pěti letech vracíte do České republiky?

Někdy je nejlepší nic neočekávat a nechat tomu volný průběh. Když vystupujeme, je to i náš modus operandi: sety si nepřipravujeme a prostě hrajeme to, co se nám v danou chvíli zdá dobré. Náš set bude plný nové hudby a my ji hodláme s využitím dostupného vybavení hrát a mixovat naplno!

Storm


Proč by měli všichni 10. května 2024 dorazit do pražského klubu Storm?

Tento pátek bude Storm Club tím nejlepším místem, kde zažijete vše, o čem jsme mluvili v tomto rozhovoru. Bude to rozmanitá, zábavná noc s vynikajícím line-upem... A pokud se rozhodnete přijít, uděláme vše pro to, abyste nelitovali! Takže nakonec je hluboká lítost hlavním důvodem, proč byste rozhodně měli přijít.

Děkujeme, těšíme se, až to rozjedeme s The Outside Agency!

 

Ptal se Jan Vieweg v květnu 2024.

foto: archiv

Nizozemské duo The Outside Agency se představí v pátek 10. května na akci Therapy Sessions v klubu Storm.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016